1978 doğumlu olan Türkan İbiş, 1995 yılı Côte-Saint-Luc High School (Montréal, Kanada) üçüncülük ile bitirerek mezun olmuştur. 1998 yılında  Collège de Maisonneuve, Health Sciences ve 2001 yılında, dünyanın en iyi 10 business okullarından birisi olan HEC Montréal’den Uluslararası Ticaret ve Marketing lisans diploması almıştır. 2001 yılında Türkan İbiş’in Fransa’nın, Université de Lyon’dan Avrupa Birliği Entegrasyonu diploması almıştır. 2007 yılından beri Comissioner for Oaths belgesi bulunmaktadır.
Kanada Eğitim danışmanlığına ilk adımını Canadian Education Centre Network (Kanada Eğitim Merkezi) bünyesinde Kanadalı stajyer olarak adım atan Türkan İbiş, daha sonra Kanada’nın ilk kurulan ve en büyük üniversitelerinden olan Laval üniversitesinde 2002-2004 yılları arasında danışmanlık  yapmıştır.
2007 yılında Kanada’da Fransızca yayınlanan ve ödül almış olan « Guide des études et des carrières pour immigrants et étrangers » adlı kitabın yabancı öğrencilere yönelik kısmını yazmıştır. Kanada’da en çok basılan ve okunan Türk gazetesinin Eğitim Köşesinde bilgilerini ve deneyimlerini paylaşmaktadır.
2005 yılında başladığı Kanada üniversiteleri eğitim danışmanlığını bir süre sınırlı sayıda öğrenciyle sürdürdü. Bugün danışmanlık hizmetlerini Kanada Kültür Merkezi bünyesinde profesyonel olarak sunmaktadır. Türkan İbiş’in yurtdışında eğitim ile ilgili yayınlanmış makaleleri, yurtiçi ve yurtdışı konferanslarda yaptığı pek çok sunum bulunmaktadır. Konuya ilişkin görüşleri yazılı ve görsel basında da yer almıştır. Türkan İbiş evli ve iki çocuk annesidir.